Uued rituaalid

Uued rituaalid

Eluterveks jäämise juures on oluline peatude, hingata ja endast välja lubada see, mis välja tahab tulla. Sest muidu jääb see sisse kinni ja hakkab mõjutama viisidel, mida ma üldse ei taha.
– Joonas Saks, PureMind juhtiv kuraator  
 
 
Miracles intervjuu 8/2018       
 
Joonas Saks
PureMind kaasasutaja ja juhtiv kuraator
 
 
 
Joonas, milline tegelane sa oled?

Joonas Saks

Olen üks uudishimulik tegelane. Olen seda tõugu, kes ärkab hommikuti oma väikses pesas ning välja minnes püüab ületada neid piire, milleni ta on varem juba jõudnud – ma vaatan pidevalt piiride taha, et mis seal on. Selline elu pole alati tingimata väga mugav, aga selle eest väga huvitav!
Olen inimeseloom. Ma avastan pidevalt, mis loom see inimene üldse on. See tundub nagu otsatu avastusretk, seega ma saan öelda, et olen üks otsatu tegelane.

Olen maadeavastaja. Ma kaardistan territooriume. Vaatan asju suures plaanis, nagu lind, nagu öökull. Vaatan kõrgemalt tasandilt ning imetlen loodu ja loomingu maagiat. Samal ajal meeldib mulle puu otsas istuda ja suhestuda mitte ainult kõige suurema, vaid ka kõige väiksemaga. Ma katsetan, ma mängin elu tuultega.

 
Mis on heaolu saladus sinu jaoks?

Selleks, et ma saaksin selles elumängus vabalt liikuda, on vaja teadlikult enese eest hoolitseda – tuleb võtta päriselt aega iseendaga olemiseks, enda nägemiseks, selle väärtustamiseks, kellena ma ennast näen, selle siin ilmneva keha-meele väärtustamiseks. Kuidas seda teha? Ühte kindlat valemit pole, sest ka see on pidevas muutumises.

Mulle meeldib end liigutada, loomulikul viisil, eri moodi, eri keskkondades. See tähendab näiteks kas kõndimist, jooksmist, rattasõitu, lõuatõmbamist või hoopis üldse aerutamist. Minu jaoks on oluline, et ma liigutan kogu oma keha ja suhestun kõige ümbritsevaga. Kõige olulisem on teadlik liikumine. Hingamine. Olla pidevalt teadlik oma hingamise sügavusest. Kui märkan, et olen oma head enesetunnet kaotamas, peatun ja hingan sügavalt. Et lihtsalt teadvustada, tunnetada, mis toimub minus sügavamal.

Puhas toit ja teadlik söömine… Annan endast parima, et olla alati teadlik sellest, mida ja kuidas ma söön. Et omada toidu ja söömisega suhet. Mulle peab mu toit maitsema ja ma pean sööma kohas, kus toit on valmistatud armastusega. Ja kus peetakse lugu kvaliteetsest toorainest, see tellitakse neilt, kes kasvatavad seda armastusega.

 

”Asi on terves inimeste ahelas, kes armastavad seda, mida nad teevad.”

 

Puhta vee joomine. Joon võimalikult palju allikavett, mille toon ise otse allikalt.

Ma püüan leida mooduseid, kuidas olla inimestega loomulik ja lähedane, nii et ma ei eksiks sellesse eksistentsi metsa ära. Sest sa võid olla inimestest ümbritsetud, ent siiski väga-väga eksinud.

 

”Eluterveks jäämise juures on oluline peatude, hingata ja endast välja lubada see, mis välja tahab tulla. Sest muidu jääb see sisse kinni ja hakkab mõjutama viisidel, mida ma üldse ei taha.”
 
Ning mis võib-olla kõige olulisem: ma pean saama väljendada oma tegelikke tundeid ja vahetut kogemust – seda, mis minu sees päriselt toimub. Palju lihtsam oleks seda mitte teha, sest see nõuab aega ja käivitab teistes inimestes igasugu tundeid, emotsioone ja reaktsioone.

Ent eluterveks jäämise juures on oluline peatude, hingata ja endast välja lubada see, mis välja tahab tulla. Sest muidu jääb see sisse kinni ja hakkab mõjutama viisidel, mida ma üldse ei taha. Alateadlikult, ilma et seda üldse märkaksingi.

See on ilmselt kõige olulisem ja kõige keerulisem asi selles nimekirjas. Selleks on vaja kõike eelnimetatut, et ma oleksin iseendaga kontaktis ja mõistaksin, mis sügaval minu sees toimub – et ma austaksin enda olemust piisavalt, et vastata tema tõelistele vajadustele, tahtmistele ja soovidele.
 
”Ma näen, et üha enam inimesi on ärkamas üles eneseteadlikkusele – mitte lihtsalt intellektuaalsele eneseteadlikkusele, vaid nad teadvustavad vajadust täiesti uute igapäevaste praktikate järele.”
 
Millised muutused on praegu toimumas heaolule suunatud turul?
Ma näen, et üha enam inimesi on ärkamas üles eneseteadlikkusele – mitte lihtsalt intellektuaalsele eneseteadlikkusele, vaid nad teadvustavad vajadust täiesti uute igapäevaste praktikate järele. Seega on tekkinud nõudlus igapäevaselt kasutatavate – ma ei tahaks öelda, et meetodite, aga… eluviiside järele. Inimesed on tõeliselt nutikad, nad vajavad nende jaoks kohandatud lahendusi. Pole olemas ühte teed, mis sobiks kõigile. Igaühel on oma ainulaadne tee. Transformatsiooni jaoks on vajalik, et igaüks võtaks erinevatest praktikatest tema jaoks loomulikud komponendid ja looks oma isikliku praktika. See tähendab, et inimesed on järjest vähem pühendunud ühele asjale, identifitseerivad end järjest vähem ühe konkreetse autoriteedi, õpetaja või liikumise kaudu. Nad on muutumas aina enam iseenda autoriteediks, võtavad ise vastutuse oma heaolu eest.

Teisalt on eneseteadlik eluviis muutumas üha populaarsemaks ka laiemas plaanis, nö peavoolus. Paljud inimesed on pöördumas sellise eluviisi poole. Samal ajal on muutunud aina keerulisemaks orienteeruda sellel turul, sest pakkumine on ülevoolav ning kirju. 

 
Mis rolli mängib sellel turul kureerimine?

Heaolu hõlmab enda eest hoolitsemist mitmel tasandil. Kui keha jaoks piisab vaid liigutamisest, siis meel vajab konteksti, et saada vastused küsimustele “mis” ja “miks”. Emotsioonid vajavad vabastamist, kuid kui sa pole seda varem teinud, siis vajad sa kedagi, kes näitaks sulle teed, kedagi, kes on ise juba põrgust ja taevast läbi käinud, kes hoiab su kätt ja aitab sul läbi minna ning kõiges selles end turvaliselt tunda.
Ideaalses maailmas saaksid sa selle kõigega muidugi üksi hakkama, loomuliku elu osana. Aga kui vaatame elu meie ümber, siis enamasti oleme me nii hõivatud igapäevaeluga, tegeledes kõige muuga kui iseenda eest hoolitsemiseks vajalike igapäevaste praktikate loomisega. Ja siin saab toeks olla keegi väljapoolt, kes aitab meil seda teha võimalikult minimaalse pingutuse ja samal ajal võimalikult maksimaalse tulemusega. 

Sama lugu on ettevõtluses – millest ettevõtted koosnevad? Inimestest. Iga ettevõte on sisuliselt kamp inimesi, kes tegutsevad ühise eesmärgi nimel. Ettevõte saab olla ainult nii edukas, kui on tema inimesed – isikud, kes loovad selle sotsiaalse üksuse, või grupp kes moodustab ettevõtte. Mida me edukuse all silmas peame? Kas me arvestame edukuse hulka grupi heaolu – tunde, et me naudime oma tegevust, et me naudime koostöötamist, koos ajaveetmist?

 
”Armastades seda, mida me teeme, saab meie tööst armastuse vili.”
 
Minu kogemuse põhjal on igasugune muu koostöötamise viis nagu sidrunist mahla välja pressimine, kus järele jäävad vaid numbrid ekraanil, kurnatud kehad ja tunne, et sinust ei hooli tegelikult keegi. Siis sa mõistad, et põrgu ei eksisteeri kusagil hauataguses elus võimaliku potentsiaalina valede valikute tegemise eest, vaid sa keed selles katlas siin samas.
 
 
Milline saab olema PureMind Estonia esimene hooaeg?
See on väljakutse. See on kutse. Sügisesse on põimitud sündmused, mis on suunatud enda eest hoolitsemisele mitmel tasandil. Tulemas on E-Motioni töötuba, kus saab keha emotsioonidest vabaks raputada ja tõeliselt üles äratada. Tulemas on ka suurepärane seminar Dogma Detox, ehk dogmade puhastuskuur. Selle eesmärk on vabaneda sinusse kogunenud ebavajalikust informatsioonist, mis sind hoiab kinni vanas ega lase liikuda suundadel, mida sisemas oled soovinud. Ebavajaliku peidetud info üleküllus on üks peamisi hullumeelsuse allikaid. See tunne, kui sinu suunas lendab nii palju saasta – ajalehtedest, arvutiekraanilt, mis tahes meediakanalist – kujundades sinu enda teadmata seda, millisena sa ennast ja oma elu näed ja koged. Enamikul meist pole aimugi, kui sügavalt see meid mõjutab. Või kui palju me endale ise piire seame selles infosupis olles. Niisiis, Dogma Detox.

Lapsevanemaks olemine. Oma lapsi vaadates mõtleme tihti, et nad vajavad midagi, sest see pöörane maailm lihtsalt murrab nad. Aga ma usun siiralt sellesse, et probleem pole lastes, vaid vanemates. Väga oluline on õppida lastega suhtlema terviklikul viisil ning näha ja märgata seda, mis neid – ja samal ajal meid ennast – käivitab. Me arvame, et meie kasvatame neid, aga tegelikult on vastupidi. Seminar “Kasvame koos” keskendub suurepäraste suhete loomisele oma elus, nii et me kõik saaksime elada nii-öelda rahus, üksteist kahjustamata. Kui oskad suhestuda lastega, siis oskad suhestuda ka “täiskasvanutega” – kes on tegelikult lihtsalt lapsed rohkem kulunud kostüümides. Mitte just muster lapsevanemana ootan ma isiklikult seda seminari väga.

 

Kui oskad suhestuda lastega, siis oskad suhestuda ka “täiskasvanutega” – kes on tegelikult lihtsalt lapsed rohkem kulunud kostüümides.”

 

Hooaega alustab aga Enneagrami koolitus, mis aitab läbi näha enda isiksuse toimemehhanisme. See võib olla üsna raputav, kui mõistad, et sinu nii kalliks peetud ainulaadsus, mured, elulugu, mida endale ja teistele räägid, väikesed võidud ja kaotused polegi tegelikult nii erilised. Et tegelikult on pinna all peidus selge struktuur, mis juhib seda, kuidas me ennast ja maailma enda ümber kogeme.

Et poleks valesti mõistmist, siis ma täpsustan, et me oleme küll ainulaadsed, kuid samal ajal tegutseme rollides, mis mängivad oma mängu. Lihtsalt neid rollide arhetüüpe pole nii palju, nagu meile meeldib ette kujutada. Selle kõige mõistmine aitab tunda paremini nii iseennast kui ka teisi enda ümber. See on võti vabaduse juurde.

 

“Piltlikult öeldes – kui me elaksime kujuteldavas vanglas, siis see oleks meie põgenemisteekonna kaart.”

 

Ja siis räägime veel harjumustest. Meil on tulemas täiesti uus seminar, mis vaatab meie harjumuste sügavamaid tagamaid ning annab oskused, kuidas vabaneda nendest harjumustest, mis meid enam ei teeni, ja asendada need uutega. 

See ongi hetkel kõik, mis on avalik, kuid kindlasti on ootamas ka piisavalt üllatusi, et saaksime hooaja vältel uudishimu üleval hoida.

PureMind Estonia seminaride programmi saad vaadata siit.

 
Mida sa kükloopide kohta tead?

On täiesti ilmne, et neil on ainult üks silm. Ma usun, et üks suur silm on siiram kui kaks väikest. 

 

 Joonas Saks on Pure Mind asutaja ja juhtiv kuraator

 
“Inimene, kes ei saa oma unistusi jagada nendega, kes tema ümber on, on kas haige või teised tema ümber on.”
Daniel Waterman, Unistuste jagamine kui analoogia sotsiaalsele õigusele
 
Ostukorvi Item Removed. Undo
  • No products in the cart.
Scroll to Top